Uzależnienie od alkoholu jako choroba

Specjalista: Tomasz Wysocki
Uzależnienie od alkoholu to poważny problem, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Często traktuje się je jako jedno z najpoważniejszych uzależnień. Ma ogromne konsekwencje zarówno dla jednostki, jak i dla społeczeństwa. Pamiętając o tym jedno musimy powiedzieć sobie bardzo wyraźnie - uzależnienie od alkoholu to poważna choroba. A taką bardzo trudno pokonać bez profesjonalnej pomocy
Skutki uzależnienia od alkoholu - w obszarze fizycznym
Alkoholizm to poważne zagrożenie dla zdrowia - zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Osoby uzależnione są narażone na szereg negatywnych skutków. Mogą one znacznie utrudnić ich normalne funkcjonowanie. Długotrwałe nadużywanie alkoholu prowadzi często do uszkodzenia wielu narządów. Narażone są:
- serce
- wątroba
- trzustka
- nerki
- układ pokarmowy
W świetle toksykologii, nauki zajmującej się badaniem wpływu substancji chemicznych na organizm, jedno jest pewne: alkohol jest dla naszego organizmu szkodliwy. Jednak jego wpływ to nie tylko uszkadzanie narządów. Nadmierne spożywanie alkoholu może być przyczyną innych groźnych chorób. O niektórych mówi się szerzej. Ale alkoholizm wiąże się też ryzykiem wystąpienia różnych form nowotworów:
- jamy ustnej,
- gardła,
- przełyku,
- wątroby
- piersi.
Uzależnienie od alkoholu - układ nerwowy i psychika
Wpływając na mózg, alkohol zakłóca funkcjonowanie receptorów, które regulują nasze funkcjonowanie - samopoczucie, pamięć, motorykę czy zdolności poznawcze. Osoby uzależnione mogą doświadczać również innych objawów związanych właśnie z chorobą alkoholową:
- zaburzeń nastroju
- depresji
- lęków
- zaburzeń snu
Nadmierne i długotrwałe nadużywanie alkoholu wpływa negatywnie na zdolność koncentracji, pamięć oraz podejmowania racjonalnych decyzji. To nieraz prowadzi do problemów w pracy czy szkole. Poza tym wpływa na życie osobiste.
Co więcej w chorobie alkoholowej mogą występować zespoły abstynencyjne. Pojawiają się po zaprzestaniu picia.
Ich objawy to nie tylko drżenie rąk, nudności czy poty ale też lęki, a nawet napady padaczkowe. Stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia
Objawy uzależnienia od alkoholu
Jak każda choroba uzależnienie od alkoholu również ma konkretne objawy. Te, które najłatwiej zauważyć to m.in:
- Trudności w ograniczaniu spożycia alkoholu: Osoba uzależniona może mieć problemy z kontrolowaniem ilości wypijanego alkoholu. Kiedy zaczyna pić nie może przestać i pije więcej niż początkowo zaplanuje. Zdarzają się próby ograniczenia picia. Mimo, że krótkotrwale mogą być skuteczne, to na dłuższa metę nie przynoszą rezultatu
- Tolerancja alkoholowa: Z czasem organizm osoby uzależnionej rozwija tolerancję na alkohol czyli przyzwyczaja się do niego. Oznacza to, że alkoholik potrzebuje coraz większych ilości alkoholu, aby osiągnąć ten sam efekt upojenia
- Objawy abstynencyjne: Gdy osoba uzależniona od alkoholu przestaje pić lub znacznie ogranicza spożycie, może doświadczać negatywnych objawów fizycznych i psychicznych. To chociażby drżenie rąk czy nudności ale też lęki, drażliwość i problemy z koncentracją.
- Nierealistyczne przekonanie o alkoholu: Osoby uzależnione mogą skupiać swoje myśli, emocje i działania wyłącznie na alkoholu. Prowadzi to do zaniedbywania innych aspektów życia. Co więcej często racjonalizują swoje picie postrzegając alkohol jako nieszkodliwą rozrywkę lub pomoc w radzeniu sobie ze stresami
- Izolacja społeczna: Uzależnienie od alkoholu może wpłynąć na relacje międzyludzkie. Często prowadzi do konfliktów w rodzinie i problemów w pracy lub szkole. Ich skutkiem może być izolacja społeczna czyli zrywanie więzi z bliskimi. Taki stan często potęguje chęć sięgnięcia po alkohol. Nieraz jedyne kontakty alkoholika z ludźmi to te z “kumplami od kieliszka”
Alkoholizm jest chorobą:
- chroniczną
- postępującą
- potencjalnie śmiertelną
Poważnie wpływa na życie osoby uzależnionej, jej rodziny i przyjaciół. Wymaga profesjonalnej interwencji i wsparcia. Istnieje wiele metod, które mogą pomóc jednostce w radzeniu sobie z tym problemem. Terapia, grupy wsparcia oraz farmakologiczne leczenie to tylko niektóre z dostępnych opcji.
Terapeuci specjalizujący się w leczeniu uzależnień pomagają pacjentom zrozumieć przyczyny ich uzależnienia, rozwijać zdrowe strategie radzenia sobie z pokusami oraz unikać sytuacji, które mogą prowadzić do nawrotu.
Przystań z Nami oferuje bezpłatną grupę wsparcia, dla osób w różnorodnych kryzysach - w tym walczących z chorobą alkoholową. Znajdziecie ją tutaj.
Jeśli czujecie, że spożycie alkoholu wymyka się Wam spod kontroli śmiało umówcie się na konsultacje