Krótkoterminowa Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach

person Autor: Administrator comment Comment: 0 favorite Odsłon: 123

Specjalista:   Tomasz Wysocki

Bywa, że jesteśmy tak bardzo pogrążeni w problemach, że nie widzimy niczego poza nimi. W dodatku zwykle jesteśmy przekonani, że terapia powinna skupiać się właśnie na tym, co nas “boli” i naszej trudnej przeszłości.

Istnieją jednak nurty, które podchodzą do pracy terapeutycznej od drugiej strony. Starają się dostrzec w jakieś “światełko w mroku”. A potem wzmocnić to “światełko” na tyle, żeby rozświetliło nasze życie. Takim właśnie nurtem jest TSR czyli Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach

Jak skupić się na dobrych stronach życia, kiedy sufit spadł mi na głowę?

Czasem życie rzuca nam wyzwania, które nas przytłaczają. Czujemy jakby sufit spadł nam na głowę i tracimy wiarę w możliwość poprawy. Czy w takich chwilach w ogóle można skupić się na czymś dobry. Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach czyli TSR zakłada, że tak. Bo skoro czujemy, że ów sufit spadł nam na głowę, to znaczy, jednak czujemy. Czyli jesteśmy tu i teraz. A to z kolei znaczy, że zdołaliśmy ten upadek sufitu na głowę zdołaliśmy przetrwać.

Owszem - możemy nie wiedzieć, że dlaczego tak się stało. Możemy być przekonani, że “po prostu” tak wyszło. Jednak kryją się za tym jakieś nasze zasoby - cechy i umiejętności. I to właśnie je pomaga odkryć TSR. Nie skupia się na trudnościach, jakie nas spotkały, ale na tym co sprawiło, że wciąż funkcjonujemy. Zacznijmy od nieco trywialnego przykładu, ale bardzo trafnego. Szukamy pomocy - czy to idąc na terapię, czy zaglądając na stronę i czytając tekst. Czyli wciąż się nie poddaliśmy, nie leżymy na łóżku patrząc się w sufit, ale podejmujemy jakieś działania. Wciąż jest w nas jakaś nadzieja. A to bardzo duży zasób.

Wzgląd na pozytywne aspekty

Krótkoterminowa Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach opiera się na przekonaniu, że nie zawsze trzeba długo analizować przyczyny naszych problemów, aby osiągnąć pozytywne zmiany. Zamiast przyglądać się na tym, co jest nie tak, terapeuta i pacjent skupiają się na poszukiwaniu rozwiązań. Badają co już dobre działa w życiu pacjenta i jakie są jego mocne strony. A później wspólnie zastanawiają się, jak można je wykorzystać w innych obszarach. Wszystko po to, aby osiągnąć zamierzone cele.

Jest pewne bardzo ważne rozróżnienie. TSR to nie rozwiązywanie problemów, ale poszukiwanie rozwiązań. Dlaczego ta różnica jest tak ważna? Przede wszystkim to kwestia percepcji czyli postrzegania swojej sytuacji. Gdy skupiamy się na rozwiązaniu problemu, to w centrum naszego myślenia wciąż jest problem. I to przez jego pryzmat postrzegamy i planujemy następne działania.

A kiedy skupiamy się na znalezieniu rozwiązania, to przede wszystkim poszukujemy naszych zasobów. I potem zastanawiamy się jak je wykorzystać do poprawy naszej sytuacji. To bardzo istotna różnica w samym sposobie myślenia. Teapeuta powinien pomóc pacjentowi widzieć rzeczywostość właśnie w ten drugi sposób

Zmiana i tak nadejdzie

Nieuchronność zmiany to kolejne z założeń Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Obojętnie jak wygląda nasza sytuacja, ona i tak się zmieni. My sami też się zmienimy. Zadaniem terapii jest tak wpływać na ten proces, żeby przyniósł lepszą jakość dla pacjenta. Wiąże się to ze skupieniem na znalezieniu rozwiązania, a nie rozwiązywaniu problemów.

Twórcy TSRu zauważyli, że zmiana w jednym obszarze życia może wpłynąć na inny obszar. W dodatku nawet jeśli ta zmiana jest niewielka, to jej “odległe efekty” mogą być ogromne. To dlatego tak ważne jest skupienie się na zasobach i tym, co już działa. Wzmocnienie tych aspektów, może “rozwiązać” inny problem w sposób, na który byśmy nie wpadli przyglądając się tylko problemowi

Co ma się pojawić

Wszyscy lubimy marzyć. Czasem te marzenia stają się formą “ucieczki od tu i teraz” i mogą blokować nasze działania. TSR zdołała zmienić marzenia w narzędzie terapeutyczne. U podstaw stanęło słuszne założenie, że trudno podążać w kierunku, którego nie znamy.

Wiele z technik Krótkoterminowej Terapii Skoncentrowanej na rozwiązaniach skupia się właśnie na budowaniu wizji pozytywnej przyszłości. Robi to w możliwie jak najbardziej szczegółowy sposób. Tak, żeby pacjent mógł “poczuć siebie w nowym, chcianym”. To dodaje dodatkowej energii do działania i realizowania założonych celów. Skupiając się też na stanie do którego dążymy, skraca też cały proces terapeutyczny

Co daje praca w nurcie TSR?

Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach oferuje wiele korzyści. Najważniejsze z nich to:

  1. Skoncentrowanie na pozytywnych aspektach: Zamiast utknąć w negatywnym myśleniu i analizowaniu problemów, skupiamy się na tym, co już działa w naszym życiu i jak możemy to wykorzystać do dalszego rozwoju.
  2. Skrócony czas terapii: Dzięki koncentracji na rozwiązaniach, terapia może być krótsza niż tradycyjne podejścia, co pozwala nam szybciej osiągnąć zamierzone cele.
  3. Konkretna strategia działania: Terapeuta wspiera nas w opracowywaniu konkretnych planów i kroków, które musimy podjąć, aby  osiągnąć nasze cele. To daje nam poczucie kontroli i pewności siebie.
  4. Wzmacnianie naszych mocnych stron: Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach pomaga nam odkrywać i rozwijać nasze mocne strony, co wpływa pozytywnie na nasze poczucie własnej wartości i samoakceptację.

Jeśli czujecie, że Krótkoterminowa Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach to coś dla Was, nie wahajcie się umówić ze specjalistami Fundacji. Wielu pracuje w tym właśnie nurcie i z chęcią wesprze Was w realizowaniu Waszych celów

Autor:
tomasz-wysocki.jpg

Tomasz Wysocki

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestrowanie nowego konta

Masz już konto?
Zaloguj się Lub Resetuj hasło